TERVETULOA TUTUSTUMAAN HH-MENETELMÄÄN SEKÄ OHJAAJAKOULUTUKSEEN JA KOULUTTAJIIN!
MAKSUTTOMAT  OHJAAJAKOULUTUSINFOT:

Varaa paikka 9.11. klo 19.00 pidettävään webinaariin tästä.

Varaa paikka 23.11. klo 18.00 pidettävään webinaariin tästä.

HH-ohjaajakoulutus on nyt aiempaa laajempi!

Hoitava Hengitys HB ® -ohjaajakoulutuksia on järjestetty vuodesta 2018.  Koulutuksiin on osallistunut suuri joukko hyvinvoinnin alan toimijoita, kuten fysioterapeutteja, hierojia, täydentävien hoitomuotojen terapeutteja, puhe- ja psykoterapeutteja, laulajia ja laulunopettajia, jooga- ja pilatesohjaajia sekä liikunnanohjaajia jne.

Laajennettu koulutus tarjoaa nyt kattavammat perusopit hengityksen fysiologiaan ja anatomiaan, joten koulutus sopii myös hyvinvointiin suuntaaville alanvaihtajille!  Vierailevana kouluttajana toimii Hoitava Hengitys HB ® -ohjaaja, fysioterapeutti ja Voice Massage -hieroja Pinja Seljamo. Pinjan vetämät osiot: Hengityslihasten toiminnallinen anatomia ja Purentaelimistön anatomia.

Pääkouluttajana toimii tuttuun tapaan Hoitava Hengitys HB ® -menetelmän kehittäjä ja Buteyko-ohjaaja Marketta Manninen.

Arvokas ja ajankohtainen

Terveydenhuollon kriisi ja yhteiskunnan pitkään jatkuneet stressin- ja huolenaiheet synnyttävät runsaasti hengitysongelmia, kuten kuorsausta, uniapneaa, tukkoisuutta, poskiontelovaivoja ja astmaa, sekä selittämätöntä hengenahdistusta ilman diagnosoitavaa syytä.

Hoidoksi tarjotaan laitteita, lääkkeitä ja jopa leikkauksia, mutta ongelmien juurisyy jää huomiotta. Tämä juurisyy voi olla stressin kiihdyttämä hengitys, eli professori Buteykon määrittelemä krooninen, vaikkakin piilevä hyperventilaatio. Kyse on hengityshäiriöstä, jonka korjaaminen vaatii uudenlaista näkökulmaa koko hengityksen fysiologiaan ja biokemiaan sekä asiantuntevaa ohjausta.

Hoitava Hengitys -ohjaajakoulutuksesta saat tämän osaamisen ja olet ajan hermolla vastaamassa kasvavaan hengitysohjauksen tarpeeseen.

Ohjaajakoulutuksen käyneenä saat oikeuden käyttää rekisteröityä Hoitava Hengitys HB ® -ohjaaja -nimikettä. Hengitysohjaus tuo lisäarvoa nykyiseen työhösi sekä mahdollisuuden lisäansioihin Hoitava Hengitys HB  ® -luentojen, työpajojen sekä kurssien muodossa.

HH-ohjaajakoulutukseen olet tervetullut myös Sinä, joka et toimi terveyden- ja hyvinvoinnin parissa, vaan haluat saada menetelmän tarjoamat hyödyt ainoastaan itsellesi ja samalla tehdä syvällisen matkan omaan hengitykseesi.

Haluaisitko Sinä olla yksi meistä?

Ohjaajakoulutukseen osallistuneiden palautteita:

”Kiitos hyvästä ja innostavasta koulutuksesta. Sain paljon työkaluja työhöni.”

”Ihanan asiasisältöinen ja rakenteeltaan toimiva koulutus.”

”Marketta on asiantunteva ja ilmaisultaan selkeä kouluttaja. Asia eteni johdonmukaisesti ja osallistujana oli turvallista olla mukana.”

”Suosittelen Hoitava Hengitys -ohjaajakoulutusta lämpimästi. Mahtava ja innostava aihe!”

”Koulutus vastasi odotuksiani hyvin. Sisältö oli hyvin monipuolinen sekä selkeä ja materiaalit jäsennellyt. Suosittelen.”

”Kiitos mielenkiintoisesta koulutuksesta! Sain hyvän työkalun oman terveyteni hoitoon sekä innoitusta jakaa tätä asiaa myös muille.”

”Kiitos Marketta, hienosti vedetty hybridikoulutus! Ihailen myös tuotteistustasi! 🙂 Tykkäsin rennosta tyylistäsi ja jalat maassa meiningistä, sopi hienosti omaan tapaani omaksua asioita. Mielelläni suosittelen eteenpäin!”

”Iso kiitos! Esitystapasi on kivan lempeä ja selkeä, asioista on helppo kysyä ja koulutusmateriaalia on monipuolisesti.”

”Olet Marketta aito, lämminhenkinen ja puhut täyttä asiaa kokemuksella ja saat rauhallisen lempeällä ohjauksella opiskelijat täysillä mukaan.”

Koulutuksen rakenne

Koulutus koostuu kahdesta orientaatio-webinaarista, kahdesta opetusviikonlopusta sekä päätöspäivästä.

Orientaatio – Kohti Hoitavaa Hengitystä
  • Webinaarit 20. ja 22. tammikuuta 2026 klo 18.00.
 1. Moduuli – Perusopinnot:
  • Lähiopetusviikonloppu Helsingissä (Mielenlento, Otavantie 5, Lauttasaari).
    • 31.1. klo 11-17.30.
    • 1.2. klo 10-16.30.
  • Hengityslihasten toiminnallinen anatomia.
  • Hoitavan Hengityksen näkökulma hengitysongelmien juurisyihin ja hoitoon.
  • Purentaelimistön anatomia.
2. Moduuli – Syventävät opinnot:
  • Opetusviikonloppu etäyhteydellä.
    • 28.2. klo 10-16.30.
    • 1.3. klo 10-16.30.
3. Moduuli – Päätöspäivä:
  • Hybriditoteutus: Voit osallistua joko lähiopetukseen Helsingissä (paikka sama kuin aloitusviikonloppuna), tai etäyhteydellä.
    • 7.3. klo 11-17.30.
  • Harjoituskurssien raportit.
  • HH-ohjaajana toimiminen, kurssien toteutus sekä muita käytännön ohjeita.
Itsenäinen opiskelu:
  • Itsenäiseen opiskeluun kuuluu oman hengityksen harjoittaminen ja harjoituspäiväkirjan täyttäminen, kirjalliseen materiaaliin perehtyminen, harjoituskurssin suunnittelu ja toteutus sekä raportointi. Voit ostaa jo harjoituskurssia varten valmiit materiaalit, eli Kurssimateriaalipaketin.
Koulutuksen hinta:
  • 1580 e (sis. alv. 25,5 %).
  • Koulutusmaksun voi maksaa myös erissä.
Koulutukseen hakeminen:

Lähetä vapaamuotoinen hakemuksesi sähköpostiin marketta(at)hoitoraide.fi

Laajemmat tiedot koulutuksesta sekä opetusviikonloppujen luentoaiheista saat tilaamalla maksuttoman ohjaajakoulutuksen esitteen (linkki alla).

Lääkkeetön ja luonnollinen.

Tutkittua tietoa.

Arvokas ja ajankohtainen.